General Mills Bought September Call Options For Wheat With An Exercise Price Of

General Mills bought September call options for wheat with an exercise price of $2.80 at a price of $0.10 per bushel. If the price of wheat at the expiration is $2.90, what is the cost of one bushel of wheat for General Mills?   A) $2.70   B) $2.80   C) $2.90   D) $3.00  

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply